Rolety zewnętrzne zamontowane w oknach sklepów, punktów usługowych czy prywatnych domów to coraz częstszy widok na ulicach polskich miast. Większość osób traktuje rolety zewnętrzne przede wszystkim jako sposób ochrony przed włamywaczami, ale tak naprawdę jest to tylko jedna z wielu zalet tego typu osłon okiennych. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej przyjrzymy się roletom zewnętrznym, napiszemy, jakie są ich najważniejsze zalety oraz jakie są dostępne sposoby ich montażu.

Gdzie najchętniej klienci montują rolety zewnętrzne?

Z rolet zewnętrznych najchętniej korzystają mieszkańcy krajów, w których jest bardzo duże nasłonecznienie w ciągu roku i w których panuje też najwyższa średnia roczna temperatura. Korzystają oni z tego, że rolety zewnętrzne doskonale potrafią chronić przed promieniami słonecznymi i przeciwdziałają zbyt mocnemu nagrzewaniu się wnętrz domów czy mieszkań.

W Polsce z kolei na rolety zewnętrzne decydują się najchętniej mieszkańcy miast i miasteczek, którzy dzięki nim po prostu czują się znacznie bezpieczniej, zwłaszcza mając w perspektywie jakiś dłuższy wyjazd. Rolety zewnętrzne są bardzo często montowane w oknach domów jednorodzinnych i mieszkań, które znajdują się na parterach lub niskich kondygnacjach bloków mieszkalnych. Z rolet zewnętrznych cały czas jednak najczęściej korzystają właściciele sklepów i punktów usługowych, którzy stosują je jako dodatkowe zabezpieczenie prowadzonego lokalu na czas jego zamknięcia. W Polsce rolety zewnętrzne traktowane są więc przede wszystkim jako rolety antywłamaniowe, czyli jako ochrona przed złodziejami.  To jednak zdecydowanie nie jest jedyna zaleta tego typu osłon okiennych.

Jakie są najważniejsze zalety rolet zewnętrznych?

Zalety rolet zewnętrznych można wymienić w kilku punktach:

  • Ochrona przed włamywaczami, czyli rola dodatkowego zabezpieczenia antywłamaniowego,
  • Ochrona pomieszczeń przed nadmierną utratą ciepła. Pomiędzy zasuniętą roletą a oknem powstaje kurtyna powietrzna, która zapobiega uciekaniu na zewnątrz ciepłego powietrza.
  • Ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza pomieszczeń pod wpływem promieni słonecznych. Roleta sama bierze na siebie padające na nią promienie słońca, a znajdująca się pomiędzy nią a oknem kurtyna powietrzna zapobiega przedostawaniu się ciepła dalej.
  • Ochrona przed dochodzącym z zewnątrz budynku hałasem.

Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Poszczególne rodzaje rolet zewnętrznych różnią się od siebie sposobem montażu. Wyróżnia się więc przede wszystkim rolety elewacyjne, rolety nadprożowe, rolety naokienne, a także rolety podtynkowe. Najprostsze w montażu są zdecydowanie rolety elewacyjne. Montuje się je w skrzynce od zewnętrznej strony do elewacji budynku. Jest to jedyny rodzaj rolet, które można bez przeszkód zamontować bez konieczności wykonywania żadnych dodatkowych i skomplikowanych prac budowlanych. Na rolety elewacyjne można więc się zdecydować w dowolnym momencie. Żeby zamontować pozostałe rodzaje rolet, niezbędne jest już przeprowadzenie bardziej skomplikowanych prac.