Szyby

Szyby ornamentowe:Estetyka, funkcjonalność i ochrona prywatności

Zwiększone wykorzystanie szkła jako nowoczesnego materiału dekoracyjnego prowadzi do konieczności zaspokojenia specyficznych wymagań, które stawia się przed projektantami i architektami. Szkło ornamentowe powinno pozwolić na przedostanie się światła do wnętrza pomieszczenia, zwiększając ciepło i głębię jego funkcji, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.

Oferowane przez nas szkło ornamentowe spełnia te życzenia w sposób doskonały, przybierając obecnie coraz to nowsze oblicza. Odpowiedni dobór struktury szkła daje nam możliwość wzmacniania lub osłabiania stopnia przezroczystości

szyby ornamentowe do okien

Szyby P2 i P4

Często wybierane są szyby antywłamaniowe – zazwyczaj w budynkach mieszkalnych wybiera się dwa rodzaje – P2 lub P4, oznaczenie to mówi o klasie szyb. Szyby antywłamaniowe P2 zbudowane są z dwóch szyb typu float o grubości 4 mm, pomiędzy nimi umieszczana jest podwójna warstw folii polywinylbutyralowej o grubości 0,38 mm każda. Takie szkło, tak samo jak szkło bezpieczne chroni przed zranieniem, a dodatkowo nie jest łatwa do rozbicia. Na pewno ochroni nasz dom przed próbą nieprzemyślanego włamania, jeżeli złodziej będzie próbował szybę rozbić na przykład kamieniem. Testy wykazują, że szyba P2 wytrzymuje aż trzy próby rozbicia jej przy pomocy stalowej kuli o wadze 4,11 kg rzuconej na nią z wysokości 3 metrów.

Szyby antywłamaniowe P4 osiągają o wiele lepsze wyniki, ponieważ dzięki swoim właściwościom zastępują kraty o oczku 1500 mm wykonane z drutu stalowego, którego średnica wynosi 10 mm! Dzięki wytrzymałości często stosowane są w hotelach, biurach, witrynach. Testy pokazują, że są one w stanie wytrzymać trzy próby rozbicia przy pomocy stalowej kuli o wadze 4,11 kg, rzuconej z wysokości 9 metrów. Szyba P4 wykonana jest z dwóch szyb float o grubości 4 mm i aż czterech warstw folii, a totalna grubość szkła wynosi 9,5 mm. Dodatkowo szkło do produkcji szyb antywłamaniowych może zostać zahartowane, co dodatkowo podnosi jego wytrzymałość.

Szyby dźwiękochłonne Ochrona przed hałasem

Ochrona przed hałasem należy do ważniejszych problemów naszego życia. Warunkiem zagwarantowania właściwego komfortu, a czasami wręcz zamieszkania w danym pomieszczeniu, jest zapewnienie niskiego poziomu hałasu.

Odczucie hałasu w pomieszczeniu podlega następującej zasadzie – jeżeli poziom hałasu w pomieszczeniu zmniejszy się o 10 dB w stosunku do tego, jaki jest na zewnątrz, to odnosi się wrażenie, że jest on połowę mniejszy. Ochrona przed hałasem musi być stosowana wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować źródła hałasu. W takich przypadkach mamy do czynienia z zespolonymi szybami dźwiękochłonnymi

Szyby potrójne ciepłe

W nowoczesnych domach energooszczędnych już od dawna w standardzie stosuje się potrójne szyby. Potrójne szklenie znajduje zastosowanie również w nowym budownictwie, lub przy projektach modernizacyjnych dając wymierne korzyści.
Wszyscy znamy to uczucie kiedy o zimowej porze stojąc przy oknach czujemy przepływ zimnego powietrza. Potrójne szyby mają istotny wpływ zarówno na przepływ powietrza jak i temperaturę powierzchni w całym domu.
Ze względu na swoje wysokie właściwości izolacyjne, okna z potrójnym szkleniem zapewniają niskie straty ciepła i wysoki komfort użytkowania. W oknach z potrójnymi szybami przestrzenie pomiędzy arkuszami szkła wypełnione są szlachetnymi gazami, które charakteryzują się niskim przewodzeniem ciepła. Oznacza to, że tylko bardzo małe transfery powietrza przedostają się przez okno.
Według badań przeprowadzonych w Niemieckim Instyutucie w Rosenheim (IFT), w którym podwójne szyby porównano z potrójnymi szybami w temperaturze zewnętrznej minus 10 stopni Celsjusza i temperatury pomieszczenia plus 20 stopni Celsjusza, różnica temperatur wynosiła prawie 9 stopni. Podwójne szyby miały temperaturę wewnętrznej powierzchni 9,5 stopni, a potrójne szyby miały temperaturę wewnątrz powierzchni 17,7 stopni.