Charakterystyka okien energooszczędnych

Stosowane w domach, mieszkaniach, biurach czy w obiektach użyteczności publicznej okna muszą spełniać wiele wymagań. Muszą pasować swoim wyglądem do elewacji budynku, ale przede wszystkim muszą zapewniać swoim użytkownikom właściwą izolację cieplną oraz izolację akustyczną. W dzisiejszych czasach wymogiem stawianym oknom jest również to, żeby były one energooszczędne. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opiszemy, jakie wymagania muszą spełniać okna, żeby móc być opisywane i oferowane przez firmy jako energooszczędne.

Jakie zalety ma stosowanie okien energooszczędnych?

Stosowanie okien energooszczędnych, jak sama nazwa wskazuje, skutkuje znacznym ograniczeniem strat energii związanych z utratą ciepła z wnętrza pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne w sezonie grzewczym, kiedy to nieszczelność okien sprawia, że wydaje się znacznie więcej pieniędzy na ogrzewanie. Według przeprowadzonych wyliczeń, przy nieszczelnych oknach koszty ogrzewania mogą wzrosnąć nawet o 30 proc., co w dobie stale rosnących cen energii i walki z jej marnotrawieniem jest bardzo dużą różnicą. Utrata energii ma jednak również znaczenie latem, jeżeli w pomieszczeniach stosowana jest klimatyzacja do ochładzania powietrza. Zimne powietrze także bowiem może uciekać przez nieszczelne okna.

Inną zaletą posiadanie okien energooszczędnych jest również zwiększona izolacja akustyczna. Zwiększenie szczelności okien zapobiega bowiem także dochodzeniu do wnętrza hałasów z zewnątrz.

Jakie warunki muszą spełniać okna określane jako energooszczędne?

Na początku warto wiedzieć, że problem utraty energii poprzez stosowanie nie do końca szczelnych okien, w pewnym momencie został dostrzeżony także przez decydentów Unii Europejskiej i od 2017 roku zostały zmienione wymagane normy prawa budowlanego dla stosowanej stolarki okiennej i drzwiowej i dziś już wszystkie produkowane okna muszą spełniać warunki energooszczędności.

Taki warunek jest w zasadzie jeden i jest nim opisujący dane okno niski współczynnik przenikania ciepła. Co on oznacza? Im wartość tego współczynnika jest mniejsza, tym okno jest bardziej szczelne i jego stosowanie wiąże się z mniejszymi stratami ciepła. W tej chwili wymogi unijne są takie, że wartość tego współczynnika w produkowanych oknach nie może być wyższa niż 1,1 W/m2K w przypadku okien fasadowych i 1,3 W/m2K w przypadku okien dachowych. Już wkrótce jednak, bo w 2021 roku, wymagania te będą jeszcze bardziej zaostrzone i będą wynosiły: 0,9 W/m2K dla okien fasadowych i 1,1 W/m2K dla okien dachowych. Ci lepsi producenci okien już się do tych zmian przygotowują i już teraz mają w swojej ofercie okna energooszczędne, które spełniają te zawyżone normy, a w niektórych przypadkach nawet je nieco przewyższają. To bardzo dobrze, ponieważ dzięki mniejszemu marnotrawieniu energii być może uda nam się choć trochę poprawić dbałość o stan środowiska naturalnego. Takie okna mogą Państwo oczywiście znaleźć także w naszej ofercie!