Z jakich materiałów mogą być wykonane parapety wewnętrzne?

Jednym ze stałych elementów wykończenia każdego domu, mieszkania oraz biura są parapety wewnętrzne. Niegdyś wykonywane niemal wyłącznie z kamienia, albo raczej konglomeratu kamiennego, dziś parapety wewnętrzne są dostępne w zdecydowanie większej ilości wariantów. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu Lavart napiszemy, z jakich materiałów najczęściej są wykonywane parapety wewnętrzne oraz przedstawimy krótką charakterystykę każdego dostępnego wariantu. Zachęcamy do lektury!

Jaką rolą pełnią parapety wewnętrzne w pomieszczeniach?

Zanim zajmiemy się wskazaniem rodzajów dostępnych parapetów wewnętrznych, najpierw opiszemy krótko, jaką rolę pełnią te elementy w każdym domu. Parapety są przede wszystkim elementem dekoracyjnym, który doskonale uzupełnia okno i pozwala na umieszczenie bezpośrednio przed nim także kwiatów czy innego typu ozdób. Parapet jednak jest także elementem praktycznym. Chroni pomieszczenie przed przedostawaniem się do niego nadmiaru kurzu z zewnątrz oraz kieruje ciepło ze znajdujących się pod nimi kaloryferów do wnętrza domu.

Na potrzeby naszego dzisiejszego wpisu wyodrębniliśmy 4 rodzaje materiałów, z których najczęściej wykonuje się parapety wewnętrzne. Jakie zalety i ograniczenia ma każde z dostępnych rozwiązań?

Parapety z kamienia naturalnego

Jednym z najchętniej wybieranych materiałów do produkcji parapetów wewnętrznych jest kamień naturalny, czyli przede wszystkim marmur lub granit. Jest to jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań. Dużą jego zaletą jest to, że parapety kamienne dodają wnętrzom wiele elegancji i nadają im zupełnie innego charakteru. Ogromną zaletą parapetów kamiennych jest ich bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość utrzymania w czystości.

Parapety wewnętrzne z konglomeratu

Bardzo często stosowaną alternatywą dla parapetów z kamienia naturalnego są parapety syntetyczne z konglomeratu, które wykonuje się ze starannie wypłukiwanych drobin granitu i marmuru oraz spajającego je spoiwa z żywicy syntetycznej. Tego typu parapety mają takie same zalety jak parapety kamienne.

Parapety z płyty MDF lub z drewna

Trzecim i czwartym niezwykle chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem są parapety wewnętrzne wykonywane z płyty MDF lub z drewna. Zwłaszcza ta pierwsza możliwość jest chętnie wykorzystywana przez klientów, ponieważ takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie, a w dodatku umożliwia osiągniecie ciekawych efektów wizualnych. Parapety z MDF lub drewna są najchętniej wybierane przez klientów, którzy posiadają w swoim domu wiele elementów drewnianych, przede wszystkim mebli. Rozwiązanie to jest także coraz częściej spotykane w obiektach biurowych, ponieważ pozwala na stworzenie bardzo ciekawych wizualnie przestrzeni.

MDF i drewno także są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym doskonale spełniają swoją funkcję dekoracyjną. Nie wykazują jednak aż tak dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne, jednak przy prawidłowym użytkowaniu nie powinno im się stać nic złego.