Rodzaje rolet materiałowych

Rolety materiałowe są obecnie najczęściej stosowanym rodzajem osłon okiennych. Ich popularność jest związana z wygodą ich stosowania oraz mnogością dostępnych wzorów, kolorów i rodzajów konstrukcji. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu zajmiemy się opisaniem najważniejszych rodzajów materiałowych rolet okiennych, których jest naprawdę bardzo wiele. Jakie typy rolet wewnętrznych są najczęściej wybierane przez naszych klientów?

5 najpopularniejszych rodzajów rolet materiałowych

Z racji ilości dostępnych rodzajów materiałowych rolet okiennych, na potrzeby dzisiejszego wpisu wybraliśmy tylko 5 najczęściej wybieranych typów rolet. Wszystkie one odznaczają się bardzo dużą funkcjonalnością oraz ciekawymi walorami estetycznymi. Wybór konkretnego rodzaju rolety zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb, gustu oraz rodzaju posiadanego okna.

Klasyczne rolety wolnowiszące

Nie można opisać najpopularniejszych rodzajów rolet materiałowych bez wskazania klasycznych roletek wolnowiążących. Są one niezwykle popularne wśród klientów już od lat 90. ubiegłego wieku. Największymi ich zaletami są niska cena, bogactwo dostępnych kolorów oraz prostota całej konstrukcji. Rolety wolnowiszące składają się z tkaniny w wybranym kolorze, która jest doklejona do rolki. Rolkę montuje się do futryny okna lub ściany nad nim. Zwijanie i rozwijanie tego typu rolety odbywa się poprzez zastosowanie poprowadzonego wzdłuż ramy okna systemu żyłkowego.

Alternatywą dla rolet wolnowiszących są rolety umieszczone w kasecie.

Rolety rzymskie

W pewnym momencie klasyczne rolety wolnowiszące zaczęły być często zastępowane także przez rolety rzymskie, które oprócz prostoty konstrukcji odznaczają się także właściwościami dekoracyjnymi. W roletach rzymskich złożenie tkaniny po pociągnięciu służącego do ich obsługi sznurka lub żyłki, powoduje powstanie dekoracyjnej fali. Tkaniny, z których są zbudowane rolety rzymskie, często dodatkowo przyozdabia się także fiszbinami.

Rolety austriackie

Innym typem dekoracyjnych rolet materiałowych są rolety austriackie. Materiał w tego typu roletach przypomina trochę kurtynę, którą się składa lub rozkłada. Podobnie jak w przypadku rolet rzymskich oraz rolet wolnowiszących, rolety austriackie obsługuje się poprzez użycie sznurka lub żyłki.

Rolety dzień-noc

Czyli rolety wykonane naprzemiennie z poziomych pasów zaciemniających i transparentnych. Pomiędzy nimi znajduje się przerwa, która umożliwia dowolną regulację wpadającego do wnętrza światła. Rolety dzień noc szczególnie korzystnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Plisy (rolety plisowane)

Ostatnim popularnym rodzajem rolet materiałowych są plisy, inaczej zwane także roletami plisowanymi. Ten rodzaj rolet można zastosować do każdego rodzaju okna (nawet do okien dachowych). Rolety plisowane występują w dwóch wersjach: jedno- lub dwufunkcyjnej. Pierwsza pozwala na zwijanie plisów tylko do góry, natomiast druga na ich zwijanie w obu kierunkach. Rolety plisowane składają się z materiału przymocowanego do znajdujących się na dole i na górze prowadnic. Po złożeniu plisy przyjmują kształt harmonijki.