Rodzaje bram garażowych

Wybór odpowiedniej bramy garażowej do swojego domu będzie decydował o naszej wygodzie, naszym bezpieczeństwie oraz o tym, czy uda nam się ochronić nasz garaż przed dużą utratą ciepła zimą. Poszczególne rodzaje sprzedawanych obecnie bram garażowych różnią się od siebie sposobem konstrukcji, rodzajami wykorzystywanych do ich tworzenia materiałów oraz umieszczonymi w nich dodatkowymi elementami mającymi na celu ułatwienie nam z nich korzystanie. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy Państwu wszystkie stosowane i sprzedawane obecnie rodzaje bram garażowych i pomożemy wybrać takie, których zastosowanie będzie dla Was najkorzystniejsze.

Bramy rozwierane

Nasz opis rodzajów bram garażowych rozpoczynamy od najbardziej klasycznego rodzaju bram, czyli od bram rozwieranych. Tak naprawdę znajdują się one w naszym wpisie tylko pro forma, ponieważ większość renomowanych producentów bram już dawno zaprzestała ich produkcji. Nie są też one zbyt chętnie wybierane przez klientów, choć oczywiście czasami nie mając innego wyjścia, znajdują się też i tacy, którzy je  kupują.

Brama rozwierana składa się z dwóch otwieranych na boki skrzydeł. W czasach automatyzacji coraz większej ilości wykonywanych czynności, brak możliwości łatwego zainstalowania w bramach rozwieranych automatyki jest ich największą wadą. Taki proces jest niestety bardzo skomplikowany i nie zawsze możliwy do przeprowadzenia, a wizja konieczności wyjścia z samochodu w trakcie dużego mrozu lub bardzo dużych opadów deszczu czy śniegu w celu otworzenia bramy wjazdowej do garażu jest dla większości osób bardzo nieprzyjemna. Inną wadą bram rozwieranych jest konieczność zapewnienia im dużej ilości miejsca na podjeździe, bez której po prostu nie będziemy mieli możliwości jej otworzenia.

Bramy uchylne

Drugi rodzaj stosowanych obecnie bram garażowych jest już znacznie korzystniejszy. Bramy uchylne (inaczej nazywane także bramami płytowymi) są dużo bardziej wygodne w stosowaniu niż bramy rozwierane, jednak mają też swoje ograniczenia, które polegają także na konieczności zapewnienia im większej ilości miejsca na podjeździe. Skrzydło bramy uchylnej otwiera się bowiem na zewnątrz garażu, dlatego podjazd przed nim powinien mieć przynajmniej 2 metry długości. W innym wypadku zamontowanie takiej bramy będzie bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Co więcej, zastosowanie bramy uchylnej wymaga posiadania takiej samej ilości miejsca także na suficie w garażu. Zaletami bram uchylnych jest z kolei bardzo prosta i solidna konstrukcja oraz możliwość łatwego zainstalowania automatyki, co ma bardzo duży wpływ na wygodę ich stosowania.  Bramy uchylne zazwyczaj są zbudowane z blachy ocynkowanej, która dodatkowo jest wzmocniona stalowymi płaskownikami.

Bramy segmentowe

Nasza firma specjalizuje się w sprzedaży bram segmentowych, które są powszechnie uważane za najlepsze i najwygodniejsze do stosowania. Sprzedajemy przede wszystkim bramy Wiśniowski, czyli producenta, który cieszy się zdecydowanie najlepszą opinią na rynku. Bramy segmentowe często nazywane są także bramami sekcyjnymi. Ich największe zalety to gwarancja bardzo dobrej izolacji termicznej, wygoda stosowania oraz brak konieczności posiadania dużej ilości miejsca na podjeździe. Decydując się na bramę segmentową w ogóle nie potrzebujemy miejsca na podjeździe, przez co rozwiązanie to jest zalecane m.in. wszystkim osobom, których garaże są umiejscowione bezpośrednio przy wjeździe na posesję.

Wybierając bramę segmentową mamy możliwość montażu bramy segmentowej górnej lub bramy segmentowej bocznej. Różnią się one od siebie kierunkiem otwierania, bramy segmentowe górne otwierają się w kierunku sufitu, natomiast bramy segmentowe boczne w kierunku wybranej ściany. Częściej stosowane są bramy boczne, ponieważ duża część klientów woli jednak poświęcić na otwieranie bramy garażowej jedną ze ścian, niż sufit. Bramy segmentowe boczne są też nieco bardziej wygodne, ponieważ dzięki możliwości otworzenia tylko części wejścia do garażu, w razie konieczności mogą także pełnić funkcję furtki. Bramy segmentowe są oczywiście w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. Są także dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, a nawet z różnymi motywami ozdobnymi, dzięki czemu bez przeszkód można wybrać taką bramę, która będzie idealnie pasowała do elewacji domu.